Biuro rachunkowe & Doradztwo

INFOLINIA: 0 801 009 751
E-MAIL: biuro@constans.co

Kasy fiskalne 2015: Nowe przepisy ws. zwolnień z obowiązku ewidencji

Z początkiem 2015 r. znacznie ograniczony zostanie zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych – wynika z przygotowanego przez resort finansów projektu nowego rozporządzenia ws. zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projektodawca liczy na wzrost wpływów podatkowych o ok. 125 mln zł w skali roku.

„Projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie przede wszystkim rozwiązań powodujących uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zapobieganie unikaniu opodatkowania i zaniżania obrotów” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

W latach 2015-2016 utrzymany zostanie ogólny zakres zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji – z dotychczasowym kryterium wysokości obrotu, czyli 20 tys. zł dla podmiotów kontynuujących oraz rozpoczynających działalność gospodarczą.

W rozporządzeniu nie będą uwzględnione obroty z czynności polegających na dostawie nieruchomości i dostawie towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zlikwidowane zostanie zwolnienie zawarte w obecnym punkcie nr 34 załącznika (zwolnienie uzależnione od liczby świadczonych usług oraz liczby odbiorców usług). Nowym tytułem zwolnieniowym ma być z kolei dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (warunkiem będzie wystawienie faktury).

Wysokość obrotów nie będzie uprawniać do zastosowania zwolnienia w żadnym przypadku, gdy działalność obejmuje: – usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (dotyczy to też opon); – usługi w zakresie wymiany opon/kół; – usługi w zakresie opieki medycznej (dotyczy to też dentystów); – usługi prawne, w tym usługi doradztwa podatkowego (wyjątkiem pozostaną usługi notariusza w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P); – usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne; – usługi gastronomiczne (wyjątkiem będą usługi na pokładach samolotów i w sposób określony w pozycji 43 załącznika); – dostawę perfum i wód toaletowych (wyjątkiem będą dostawy na pokładach samolotów).

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z dnia 22 lipca 2014 r.) Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.

Źródło: www.podatki.biz

Katowice

Godziny otwarcia Poniedziałek, środa, piątek
9.00 - 16.00
Wtorek, Czwartek
9.00 - 18.00

Warszawa

Godziny otwarcia Poniedziałek - Piątek
17.00 - 21.00